76 керівників ТЦК отримали підозри: масштаб розслідувань і ризики для ВЛК

·414 слівредакція
76 керівників ТЦК отримали підозри: масштаб розслідувань і ризики для ВЛК

Національна поліція повідомила про підозру 76 керівникам ТЦК через зловживання під час мобілізації. Слідство також перевіряє обставини незаконного бронювання близько 2,5 тисячі військовозобов'язаних.

Правоохоронці системно посилюють тиск на керівництво територіальних центрів комплектування. За даними т.в.о. голови Нацполіції Максима Цуцкірідзе, підозри вже оголошені 76 керівникам ТЦК різного рівня. Паралельно слідчі перевіряють можливі факти незаконного бронювання майже 2,5 тисячі військовозобов'язаних, а також скасували 6,5 тисячі рішень військово-лікарських комісій.

Загалом від початку повномасштабного вторгнення Нацполіція розслідувала 428 кримінальних проваджень, що стосуються незаконної допомоги в ухиленні від служби, оформлення фіктивних медичних висновків та організації виїзду за кордон. Із них 105 справ уже скеровано до суду, решта перебуває на стадії досудового розслідування.

Цуцкірідзе наголосив, що збільшення кількості справ не є самоціллю. Ключове завдання — якісне документування, встановлення всіх учасників схем і доведення матеріалів до суду. Він також застережив від перетворення розслідувань на кампанію проти всіх працівників ТЦК, адже відповідальність має ґрунтуватися виключно на доказах.

Окрему увагу приділяють і безпосереднім порушникам мобілізаційного законодавства. За статтею 336 Кримінального кодексу України оголошено підозри у 6417 кримінальних правопорушеннях, до суду скеровано 6162 обвинувальні акти.

Слідство у складних справах може тривати місяцями або навіть роками, зазначив очільник Нацполіції. Він підкреслив, що кожне рішення ВЛК потрібно оцінювати окремо, щоб не постраждали люди з реальними медичними підставами для відстрочки чи непридатності до служби. Це стосується й масштабної перевірки постанов, які слідство вилучило по всій країні.

Раніше ДБР провело масштабні обшуки в ТЦК по всій Україні в межах розслідування порушень під час мобілізації. Ця операція стала однією з найбільших перевірок військкоматів від початку повномасштабної війни. Окремо ексначальника Мукачівського ТЦК та його заступника відправили до слідчого ізолятора без права застави. Ці випадки ілюструють системний характер переслідування посадовців за зловживання.