Фейк про перехід бійця 118-ї ОМБр: як росіяни використали ШІ

·259 слівредакція
Фейк про перехід бійця 118-ї ОМБр: як росіяни використали ШІ

Російські джерела поширили згенероване штучним інтелектом відео про нібито перехід на їхній бік бійця 118-ї окремої механізованої бригади Івана Демченка на позивний «Хрест». У підрозділі назвали це абсурдом і вказали на ознаки маніпуляції.

17 серпня речник 118-ї окремої механізованої бригади Дмитро Пелих спростував поширюваний російськими джерелами фейк. Згідно з ним, військовослужбовець Іван Демченко на позивний «Хрест» нібито перейшов на бік РФ. Пелих зазначив, що бійці бригади сприйняли це відео як жарт і навіть не зв'язувалися з Демченком через цю ситуацію.

За його словами, така людина, як «Хрест», є справжнім українцем, і будь-які твердження про його проросійську позицію — абсурд. Речник наголосив, що подібні маніпуляції лише підкреслюють безсилля окупантів на фронті.

Аналіз відео виявив численні ознаки створення за допомогою штучного інтелекту. Іван Демченко зазвичай спілкується українською мовою та веде свій контент виключно нею. Проте у фейковому ролику він раптом «забуває» рідну мову і вимовляє фразу з характерними спотвореннями: «СвОй вибОр я здЕлал». Крім того, починаючи з 20-ї секунди, у відео змінюється голос — додається інша звукова доріжка, що не відповідає тембру Демченка.

Журналістам вдалося встановити, яке саме відео росіяни використали для створення фейку. Це ролик від 16 серпня, де «Хрест» повідомляє, що російські війська, попри заяви про чергове «взяття» Малої Токмачки, насправді не змогли захопити цей населений пункт.

Речник бригади зауважив, що такі наративи, які використовують окупанти, нагадують риторику радянських часів. «Нас повеселив сам факт від їхньої безтолковості, від безсилля, від цих наративів, які, просто смердять Радянським союзом і минулим століттям. Ми розуміємо, що ми пішли вже далі, а вони застрягли в 70-80 роках, можливо 60-тих роках... Це підтверджує їхнє безсилля, що вони понад 1600 діб не можуть взяти маленький населений пункт Малу Токмачку», — наголосив Пелих.

Цей випадок демонструє, як російська пропаганда використовує сучасні технології для створення дезінформації. Однак через явні технічні недоліки таку маніпуляцію вдалося швидко викрити.

Читайте також